TurkishEnglishGermany
Yangın Söndürme Sistemleri
Yangın Söndürme Sistemleri

Yangınların yanan maddeye bağlı olarak farklı özellikleri bulunmaktadır. Kullanılan yangın söndürme yöntemlerinde yanan maddenin cinsine bakılarak yapılan müdahalelerde yangın yerininde nasıl bir yapıya sahip olduğu duruma göre farklı şekillerde müdahaleler bulunmaktadır. Müdahale edilecek olan yangında dikkatli bir şekilde yollar izlemek önemlidir. Aslında yangınlarla karşılaşmama için önleyici yöntemler kullanmak daha doğru olacaktır. Bu yöntemlerin kurulumu yapıldığında bir an önce devreye alınması yangın çıktığı anda direkt olarak söndürülmesinde etken rol oynamaktadır.

Söndürmenin etkin bir şekilde görevini yerine getirmesi için kurulacak yerin özellikleri ve maddelerin cinsi dikkate alınarak yangın söndürme sistemleri seçimi yapmak gerekir. Böylece doğru müdahale sağlanmış olacaktır. Yaptığımız tüm sistemlerde uygulanacak mekanın özelliklerini dikkatli bir şekilde inceleyip incelemeler doğrultusunda doğru sistemi kurmaktayız.

Yangın Söndürme Sistemi Çeşitleri

– Gazlı Söndürme Sistemi olarak bilinen bu sistem yanıcı maddeyle oksijen arasında bulunan bağı yanmayan gaz ile kesme özelliği sunan sistemdir.

– Sulu Yangın söndürme sisteminde yanıcı maddeler soğutularak söndürme özelliği bulunan sistemdir.

– Su sisi söndürme sistemlerinde sprinkler kullanılarak yangına müdahale etme yöntemidir.

Köpüklü söndürme sistemlerinde kullanılan yöntem ise sıvı madde ve yakıt söndürülmesinde kullanılan bir sistemdir.

Yangın Söndürme Sisteminin Faydaları

Yangının oluşma anında hızlı müdahale olası felaketlerin önüne geçmede çok önemlidir. Zamanında yapılamayan müdahaleler zaman ilerledikçe kontrolü çok zor seviyelere gelmektedir. Bu tür durumlarda hem can kaybı hem de mal kaybı yaşanma riski oldukça yüksek seviyelerdedir. Bunları çok iyi değerlendiren bir firma olarak kurduğumuz sistemlerde hızlı ve etkili müdahale ile sonuca varma amacı bulunmaktadır. Yangın söndürme sistemleri bu özelliği sayesinde büyük kayıpları önlediği gibi düzeltilmesi imkansız sonuçlara önlem niteliğindedir. Zamanında alınmayan tedbirlerin faturası çok ağır olmaktadır. Bu durumda firmamız size en iyi şekilde planlı bir uygulama ile sistemleri kurmaktayız.

Hem sizin güvenliğiniz hem de çalışanlarınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda mekanın da güvenli olması malzemelerin yanma durumunda kısa sürede söndürülmesi sayesinde maddi zararlardan da kurtulmuş olacaksınız. Sunmuş olduğumuz hizmetlerde en son sistemler kullanılarak periyodik olarak kontrolleri tarafımızca takip edilerek yapılmaktadır.

Yangın Söndürme Sistemleri Ankara

Yangın gibi tehlikeli durumları erken fark edip gerekli önlemleri almak için güvenlik söndürme sistemlerinden faydalanmak gerekmektedir. Özellikle iş yeri, hastane gibi kamusal ve kişisel alanda güvenlik önlemleri alınması gereklidir. Bu tarz önlemler maddi ve manevi kayba neden olmasını önleyecektir. Aynı zamanda tehlike anında fark edilip ortamın boşaltılması için uyarı sistemleri ile sinyal gönderip alarm sistemlerini çalıştıracaktır. Tehlike anında bireylerin yanlış şekilde müdahale etmemesi için çalışanlar, görevliler, bireyler bilgilendirilmelidir. Herhangi bir yanlış müdahale yangının artmasına neden olabilir bu durumda maddi kayıplara hatta ölüme sebep olmaktadır. Yangın durumlarında hemen itfaiye, polis ve ambulans çağırılmadır. Profesyonel kişilerden yardım almak tehlikenin büyümesini engelleyecektir.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri

Büyük ve kontrolden çıkmış yangınları söndürmek için yukarıdan müdahale etmek gerekmektedir. Bu durumlarsa su ve kimyasalları yukarıdan püskürterek yangın söndürme işlemine sprinkler yangın söndürme sistemleri denilmektedir. Tek tek ölçü yapılarak manuel olarak sprinkler alana yerleştirilir. Herhangi bir tehlike anında yangını söndürmek için çalışmaya başlar. En ufak tehlike, yangın, duman gibi durumları algıladığı zaman otomatik çalışacaktır. Böylece can ve mal kaybı olmasını önleyecektir. Sprinkler sistemin en büyük avantajı hızlı ve etkili bir şekilde yangını söndürmesidir. Yağmurlama sistemi olarak da geçmektedir. Ufak bir ısı değişikliğini algılayarak sistemi çalıştırır ve yangının büyümesini önler. Sprinkler hangi yangınlarda kullanılır? A ve C sınıfı yangın türlerinde genellikle sprinkler yangın söndürme sisteminden yararlanılır. Bir tek sprinklerin bir alanda su yaydığı alanı ise dokuz metrekare ile 21 metrekare arasında değişmektedir.

Sprinkler yangın söndürme sistemleri çok büyük işletmelerde, fabrikalarda tercih edilmektedir. Anında etkili ve hızlı şekilde yangını kontrol altına almaya yardımcı olur.

Sprink Çeşitleri

Yangın için riskli yerleşim alanları ya da iş alanlarında kullanılması için farklı sprink çeşitleri bulunmaktadır. En çok kullanılan ve bilinen türleri ise ıslak borulu, kuru borulu, deluge ve preaction sprink çeşitleridir. Çalışma şekilleri ve su püskürtme şekilleri farklıdır.

Islak borulu sprinkler söndürme sistemi, içinde sürekli su bulundurarak herhangi bir yangın tehlikesi sezdiği anda içerdiği suyu şiddetli bir şekilde boşaltarak yangının söndürülmesini sağlayan sistemdir. Genellikle yangına şok aşamasında müdahale edilir ve söndürülmesine katkı sağlar. Alev almayı, ısıyı düşürmeyi, görüş alanın genişlemesini sağlar.

Kuru borulu sprinkler söndürme sistemi, su vanalarda bekletilmektedir, su boruda yer almaz.  Genellikle basınçlı hava ağırlıktadır. Yangın hissedildiğinde bu basınçlı hava suların çıkması için çalışacaktır. Basınçlı havanın suyu uyarması ile vanalar çalışmaya başlayacaktır.  Su borulara taşınacaktır ve yangın bölgesini söndürmek için açılacaktır. Su ile yangına müdahale edecektir. Kuru borulu sistemde suyun hemen gelebilmesi için basınçlı havanın aktive olması gerekmektedir bu yüzden sulu borulu sisteme oranla geç gelmektedir.

Deluge sprinkler söndürme sistemi, yangını algılıma sistemi farklıdır. Yangının çıkma hızını en etkili şekilde algılayıp müdahale eden sistemdir. Sprinkler açıktır ancak vana kapalıdır. Yangın durumunda vana ve sprinkler aktive olup anında yangına müdahale edilir. Yangın olabileceği yerlere uygulanır böylece yoğun şekilde su boşaltımı yapılır yangının büyümesini engeller.

Preaction sprinkler söndürme sistemi, bu sistemde diğerlerinden farklı olarak sprinkler kapalıdır. Uç kısmı cam ya da ısı ile erime özelliği olan malzemeler kullanılmıştır. Yangında ısı yükseldiği için bu ucun açılmasını sağlar ve yangına müdahale edilir.

DİĞER HABERLER