TurkishEnglishGermany
Yangın Algılama Sistemleri
Yangın Algılama Sistemleri

Güvenlik Sistemlerinin Önemi

Hayat sürprizler dolu ne yazık ki bu sürprizlerin hemen hepsi iyi olmuyor. Kazalar önceden haberimizin olmadığı ummadığımız anda başımıza gelebilecek durumlardır. Ancak bir takım arıza ve ya istenmeyen durumlara karşı can ve mal kaybının önüne geçebilmemiz için alabileceğimiz tedbirler vardır. Yangın algılama sistemleri teknolojinin en yeni olanakları kullanılarak hazırlanmış örneklerini insanoğlunun mekan edindiği ev, apartman, kamu kurum ve kuruluşları, vakıf, dernek ve ticari birimler, fabrikalar ve atölyelerde zorunlu olarak alınması gereken tedbirlerdir ve zorunludur.

Güvenlik sistemleri sadece yangın söndürme amacı ile değil sel, taşkın, deprem, hırsızlık, su ve elektrik hattı kaynaklı arıza türlerinde ikaz amaçlı olarak kullanılmaktadır. Hatta otomatik olarak

kendi kendini kapatan sistemler sayesinde olası arıza ve kayıplar önlenmektedir.

Güvenlik Sistemlerinin Çalışma Şekilleri

Güvenlik sistemleri dijital kart sistemi ile çalışabildiği gibi tuş yardımıyla ve ya uzaktan kumanda sistemi kullanılarak çalışmaktadır. Isıya, kokuya ve yabancı müdahaleye karşı duyarlı hassas sistemler kullanılarak üretilen yangın algılama sistemleri olası yangın vakalarının tehlikeye dönüşmeden pasifize edilmesini sağlıyor. Söndürme sistemleri binaların kazan dairelerinde ve aktif olarak kullanılan katların kolay ulaşılabilecek yerlerinde konumlandırılır. Bu sistemler davlumbaz, köpüklü, siprinkler ve karbondioksitli çeşitlere ayrılmaktadır.

Sistemlerimizi kolay ve pratik bir şekilde kullanabilmeniz için bilgisayar ve diğer teknolojik sistemlere uyumlu cihazlarımız sayesinde birkaç saniye içerisinde alarmları devreye geçerek çalışmaya başlar ve entegre olduğu tüm alanlara eş zamanlı erişim ve ikaz sinyali göndermektedir.

Yangın Algılama Sistemlerinin Temini ve Kurulumu

Günümüzde her üründe olduğu gibi güvenlik sistemlerinde de otomatik ve teknik güvenlik tertibatı, sistem kurulumu ve kullanım eğitimleri gibi tüm kategorilere münhasır ürünler için online sitelere başvurabilirsiniz. Bunun içinin sitenin ana sayfasında bulunan kullanıcı menülerinden faydalanabilirsiniz. Menülerde yer alan sipariş formunu doldurun ve size ait iletişim bilgilerini ve mesajınızı ilgili alana girin ve gönderin. Sonrasında hizmetlerimiz bölümünde bulunan proje. Malzeme temini, uygulama, devreye alma ve kontratlı bakım bölümlerinden ihtiyacınız olanı seçerek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizde uygulanan ve zorunlu tutulan tedbirler arasında olan yangın algılama sistemleri ile mekanlarınız güvenli içiniz rahat olsun. Sayfamızda bulunan telefon bilgilerinin yanı sıra sosyal medya erişim hizmetlerimizi kullanarak da tarafımıza ulaşabilirsiniz.

İnsanlar, yoğun yaşam koşullarında tehlikeyi hemen fark etmeyebilir. Bu yüzden güvenlik sistemleri, yangın söndürme sistemleri erken fark edilip önlem alma açısından oldukça önemlidir. Elektronik güvenlik sistemleri günümüzde çok fazla kullanılmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır. Yangın algılama sistemleri de bunlardan biri ve hayati öneme sahiptir. Bu yüzden en ufak tehlike anında bile erken uyarılma gerekmektedir. Yangın algılama sistemleri yangından korunma yönetmelikleri ve standartlarına uygun olmak zorundadır. Bu zorunluluklar her alanı korumaya yöneliktir. Ancak her kesim ve yapının farklı olması farklı uygulama gerektirmektedir. Bu da yangın algılama sistemlerinin zemin ve mekana göre uygun yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Yangın alarm sistemleri diğer adıyla yangın algılama sistemleri sadece yangın anında değil ufak bir kaza ya da aksaklıkta uyarı vererek ortamdaki insan ve canlıların çıkarılmasını sağlamaya yönelik hazırlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte tehlike büyümeden anında haberdar olmak ve tehlikenin önüne geçmek mümkündür. Bu yüzden birçok iş yeri, ev gibi mekanlarda yangın algılama sistemleri kurulmaktadır. Amacı insanları maddi ve manevi kayıplara karşı korumaktır.

Yangın algılama sistemleri en ufak bir tehlike anında insanlara ulaşarak alanın boşaltılmasını sağlar. Aynı zamanda ilgili birimlere haber vererek olay yerine gelip müdahale etmesine yardımcı olmaktadır. Eğer tehlikenin yeri ve durumunu sistem tespit edebilirse devre dışı bırakarak tehlikeyi görevliler gelene kadar geciktirmektedir. Yangın alarm sistemi olası herhangi bir durumda gerekli tedbir alınmasını sağlar. Yangın durumu gözlenirse ya da sisteme uyarı verilirse anında itfaiye ve güvenlik görevlilerine haber verir ve olay yerine yönlendirir.

Konveksiyonel Yangın Alarm Sistemleri

Geniş alanda yangın tehlikesi olması durumunda çalışan yangın alarm sistemidir. Tek bir alandaki yangını değil bölgesel geniş bir alandaki yangın tehlikesi durumunda alarm verir. Bu alanda insan ya da hayvan bulunuyorsa ortamın anında boşaltılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu sistem ile hem güvenlik görevlileri hem de itfaiye olay yerine gelecektir. Ufak bir alanda tehlikeyi algılaması sayesinde can ve mal güvenliğini koruma adına önemli yangın alarmlarından biridir ve iş yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Zon adı verilen sistem ile bölgelere yangın dedektörleri ile bağlıdır. Diğer sisteme oranla daha ekonomik ve çalışma sistemi basittir. Konveksiyonel yangın alarmları küçük iş yerlerinde, okullarda kullanılmaktadır. Eksi yanı ise ısı ve hava değişimi durumunda yanlış alarmlar verebilmektedir. Ekipman olarak şunlar bulunmaktadır: Yangın butonları, ısı dedektörleri, duman dedektörleri, beam dedektörleri, yangın sirenleri, yangın flaşörleridir.

Adreslenebilir Yangın Alarm Sistemleri

Büyük iş yerlerinde tehlike anında noktasal olarak tespit eden yangın alarm sistemidir. Örneğin fabrikalardaki yangın durumu varsa anında nerede olduğunu tespit etmektedir. Bu durumda uyarı verir ve insanların o alanı boşaltması gerekmektedir. Konveksiyonal yangın alarm sistemine oranla daha güvenilirdir. İtfaiye ve güvenlik görevlilerinin hızlı bir şekilde olay yerine ulaşması gerekmektedir. Kompleks alanlarda tercih edilir, olay sonunda rapor verilmektedir. Her bir dedektör tarafından ağ ile yani internet ile takip edilir bu yüzden sorunun temeline hemen ulaşılır ve çözüm üretilir. Gerekli ekipmanları ise şunlardır: Isı dedektörleri, beam dedektörleri, duman dedektörleri, multi sensörler, yangın sensörleri, yangın flaşörleri, yangın butonlarıdır.

DİĞER HABERLER